Великденски козуначени бележки

Тук ще си запиша някой важни бележки по първия великденски експеримент „Козунаци“.
1. Рецептата за козунаци на мама.
Да,да – дълго пазената рецепта на майка ми ще се появи тук.

Продукти:

1. Брашно – 1кг
2. Захар – 300 гр
3. Прясно мляко – 250 гр.
4. Мазнина (смес от масло,олио и мас) – 250 гр
5. Мая
6. Ром – есенция
7. Лимонов сок и настъргана кора от 1/2 лимон
8. Ванилия

Приготвяне

Брашното се пресява. Млякото се затопля със захарта докато се стопи – не трявба да е горещо.
Приготвя се маята – слага се в малък съд с 1/2 лъжичка захар. Намачква с лъжичка докато стане на боза

(да, не е е грешка – като почнете да го правите изглежда невъзможно – особенно при по-голямо количество – но е така. Трябва поне 15 мин яко мачкане, но си заслужава)

Като стане на боза, добавяте 2-3 пъти по много малко захар и прясно мляко докато стане на шоколадов крем. Така получената смес се оставя на топло да втаса – докато напълни купичката.
В подходящ съд (достатъчно голям) се смесват продуктите – брашно, яйца, млякото със захарта и започват да се месят. Добавя се готовата мая и останалите продукти – ром, лимон, ванилия. Когато е добре замесено, се добавя и мазнината. И се меси до получаване на хомогенна смес.

(преди време научих уникален начин за месене на тесто – в пералнята , но жената не даде да го пробвам 🙂

След като е готово – тесто се завива и се оставя да втасва на топло. Според количеството това може да продължи от 3-4 до 6-7 часа.

Печене

След като кипне тестото, почва печенето. Подбирате подходящи тави, намазвате ги с мазнина и почвате да ги пълните. Пълненето е свободна програма. Ако ви мързи – може само да ги насипете. Но ако искате класически плетен козунак – вече е по-сложно.

След като напълните тавите, ги оставяте пак да втасат малко.  Ако искате, слагате белени бадеми отгоре. Мажете с яйце и е готово за печене .

Печенето се извършва на предварително загрята фурна до 150 градуса (може с вентилатор).

(Любимия въпрос на майка ми – колко минути печеш? )

На мен ми отне около 35 минути – проверката се прави с клечка за зъби – мушкате до долу и гледате дали има влажни парченца залепнали

Ядене

Е за това вече няма указания – освен едно – с кисело мляко и до предприпадък 🙂

П.П. Забравянето на стафидите не е случайно 🙂

2 мнения по „Великденски козуначени бележки“

  1. ЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ, не може да бъде! Най-после доживях! Да ти кажа честно това си остават най-хубавите козунаци, които съм яла някога! 🙂
    Вече 3 години правим сами козунаците – първата година абсолютно лаишки изпробвахме фурната за хляб с готовите рецепти в книжката. Не провал, ами … ГОЛЯМ ПРОВАЛ! Козунаците отидоха в кофата! 2та година пробвахме с бабина рецепта – резултата беше …..“ абе, ядва се“. Тази година реших да поусъвършенствам технологията и изчетох къде-какво имаше за козунаци – месене, втасване, печене и избрах нещата които някак си, хей така ми се сториха по-добри от другите! Включително месенето в пералнята! Да ти кажа честно имах много голямо чудене какво точно ще правя, ако плика се скъса и целят барабан се изпълни с ароматно пухкаво тесто… Но това не се случи! Слава бог че технологиите се развиват и при съвременните перални можеш да избираш всяка функция поотделно (не като Перла 05 🙂 ) Сложих тестото в 3 плика – най-обикновено тънко, после едно на Фантастико, че са ячки и завърших с чувал за смет! Стандартната центрофуга на нашата пералния е 9 мин! Избрах 800 оборота – ако ще е месене да е месене) и страх-не страх натиснах Старт! За съжаление на 5тата минута пералнята изписа наяква грешка и как няма като тези 3 кг. брашно като се качат до горната позиция се врътят със страшна сила … Е, не се изцентрофугира в истинския смисъл на думата но 5 минути биене го направиха на перфектните конци …..!
    Леле, как ми се дояде козунак! Трябва ли да чакам догодина???

  2. За малко като гледах продуктите си помислих че това е рецепта за козунак без яйца, ама като прочетох по-надолу се успокоих. 🙂

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *